انواع گرفتگی های عضلانی

انواع گرفتگی های عضلانی

 شنبه 20 مهر 1398 / بازدید 184 / نظرات 0 /

گرفتگی های عضلانی و شیوه های پیشگیرانه


  گرفتگی عضلانی در هنگام شروع ورزش
اين مشکل معمولاً مربوط به عدم تعادل مواد معدنی است مثلا: کاهش يا افزايش کلسيم ، سديم و يا پتاسيم مقادير غير طبيعی اين مواد در خون منجر به انقباض عضله و جلوگيری از بازگشت آن به حالت اول است. برای تشخيص مقادير غير طبيعی اين مواد آزمايش خون انجام می گيرد. گرفتگی هايی که به هنگام شروع ورزش رخ می دهد ، می تواند به علت کم کاری تيروئيد يا عدم .توانايی عضله جهت تجزيه قند باشد. آزمايش آدرنالين خون برای بررسی عملکرد تيروئيد انجام می شود. همچنين به منظور اطلاع از عملکرد عضله می توان از بيوپسی عضله استفاده نمود 
مقادير غير طبيعی مواد معدنی معمولاً نشانه نوعی بيماری در بدن است.مقدار کم پتاسيم می تواند به علت استفراغ ، مصرف مدرهای استروئيد و شيرين بيان ، اسهال يا بيماريهايی که بر جذب و نگهداری پتاسيم موثرند ، باشد.در صورت تشخيص کمبود منيزيوم ، حتماً بايد يک بررسی کامل درباره علت اين نقصان انجام داد. مقدار کم يا زياد کلسيم در خون هيچگاه نمی باشد.
در صورت وجود کلسيم غير طبيعی در بدن بايد به بيماريهای روده ، کليه يا غدد پاراتيروئيد شک کرد.همچنين با مصرف بيش از حد ويتامين D نيز مقادير غير طبيعی کلسيم مشاهده می شود. مقدار کم نمک ) سديم ) در خون از علل نادر گرفتگی عضلانی است.برنامه غذايی روزانه حاوی مقدار نمک کافی است و احتمال کمی وجود دارد که فرد دچار فقر سديم شود. 
به عنوان مثال: در صورت ورزش شديد برای چندين ساعت در هوای گرم بدن به ٣٠٠٠ ميلی گرم نمک احتياج دارد. اگر فردی در هنگام مصرف غذا از اضافه کردن نمک خودداری کند و غذای او نيز بی نمک باشد. با اين وجود ميزان نمک دريافتی وی ٣٠٠٠ ميلی گرم در روز می باشد. 
گرفتگی های عضلانی در ابتدای فعاليت عضلانی 
دليل مهم در اين حالت ناکافی بودن جريان خون در عضله می باشد. در هنگام استراحت، قطر شريانها برای رساندن خون کافی به عضلات مناسب است. در جريان ورزش عضلات به مقدار بيشتری خون پراکسيژن نياز دارند. اگر قطر شريانها برای رساندن اين مقدار خون به حد کافی نباشد، عضله به علت کمبود اکسيژن دچار گرفتگی می شود.
گرفتگی های عضلانی پس از فعاليت شديد ورزشی
از دست دادن آب بدن مهمترين عامل چنين گرفتگی هايی است.در فعاليت طولانی مدت ، در هوای گرم مقدار زيادی مايعات از بدن دفع می شود.در اين حالت حجم خون کاهش يافته و مقدار کافی خون برای رساندن اکسيژن به کليه عضلات در حال ورزش وجود ندارد.در نتيجه عضلات در حال فعاليت ، خون کافی دريافت کرده و به سمت اسپاسم پيش می روند. با نوشيدن آب قبل از فعاليت و هر ١۵ دقيقه يک بار در حين فعاليت می توان از بروز چنين گرفتگی هايی پيشگيری نمود. 
گرفتگی های عضلانی در هنگام خواب
گرفتگی عضلانی در هنگام خواب ، معمولاً به علت فشردگی يک عصب يا رفلکس خاص عضلانی – تلزونی بوجود می آيد.اگر در هنگام خواب فرد غلت بزند، ممکن است که عصبی تحت فشار قرار گيرد، در اين هنگام يک پيام از محل فشردگی آغاز و به عضله مربوط به آن امتداد می يابد. در اين هنگام عضله درست شبيه به هنگامی که پيام از مغز به سوی آن بيايد منقبض می شود.علت دوم اين حالت ، تشديد يک رفلکس طبيعی در بدن است.در هنگام غلت زدن در خواب ، عضلات منقبض می شوند. اين عمل باعث کشيدگی تاندونهای متصل به عضله می شود.در تاندونها ، گيرنده هايی وجود دارند که در هنگام کشيدگی ، پيام هايی به نخاع ارسال می نمايند.در اين هنگام يک پيام به عضله رفته و باعث انقباض آن می شود.در اين حالت فرد احساس .گرفتگی دردناک می نمايد. با کشش دادن به عضلاتی که معمولاً دچار گرفتگی می شوند، پيش از خواب ، می توان از بروز اين حالت جلوگيری کرد 
بطور خلاصه: علل گرفتگی عضلانی  
سيگنالهای غير طبيعی در اعصاب
غلظت غير طبيعی مواد معدنی در داخل يا خارج سلولها
عرضه ناکافی اکسيژن 
منبع ناکافی اکسيژن 
صدمه به سلولهای عضلانی 
مقادير غير طبيعی هورمونها يا آنزيم هايی که در انقباض عضله دخالت دارند 
توصيه های غذايی:  
بهترين توصيه های غذايی مواد غذايی بر اساس ارزش تغذيهای که دارند به چهار گروه عمده تقسيم میشوند که هر وعده غذايی حداقل بايد سه گروه را در بر بگيرد:
الف) گروه نان و غلات که منبع انرژی هستند.
ب) گروه لبنيات که پروتئين و کلسيم آنها بسيار بوده و با هيچ گروه ديگری قابل مقايسه نيست (اين گروه حاوی
ويتامين B2 هم هست). مصرف اين گروه از مواد غذايی بسيار توصيه میشود، زيرا در صورت عدم دريافت
کافی، دچار کمبود کلسيم و ويتامين B2 میشويم که عامل اصلی گرفتگی عضلانی شناخته شدهاند
ج) گروه گوشت و ماهی که حاوی پروتئين و آهن بوده و عدم مصرفشان سبب کمبود ويتامين B12 و کمخونی
میشود
د ) و گروه چهارم که شامل ميوه و سبزيجات است، هم موجب دريافت فيبر میشود و هم انواع ويتامينها و املاح
را به بدن میرساند.
دکتر کشاورز خاطرنشان میکند: «حال اگر اين چهار گروه مواد غذايی را به اندازه استفاده نکنيم، يا کم يا زياد مصرف کنيم، تعادل املاح و مواد معدنی موجود در خون و سلولهای بدن به هم خورده و گرفتگی عضلانی پيش میآيد، بنابراين اصلاح رژيم غذايی راهحل اصلی است». مکمل ويتامين E دکتر کشاورز درباره لزوم مصرف مکملهای غذايی برای پيشگيری از گرفتگی عضلات میگويد: «اگر رژيم غذايیتان صحيح باشد، يعنی از همه گروههای غذايی که توصيه شد، مصرف کنيد، ديگر نيازی به مصرف مکملها از جمله ويتامين E نيست. اما در ورزشکاران، به دليل اينکه شب قبل از مسابقه مواد نشاستهای و قندی بيشتری مصرف میکنند که ذخاير گليکوژنشان بالا برود، در حين مسابقه سوخت ناقص انجام می گردد و به دنبال آن مواد سمی در بدن توليد میشود و برای از بين بردن اين مواد و خنثی کردن آنها ممکن است توصيه شود مکملهای غذايی حاوی ويتامينE ، مصرف کنند. فراموش نکنيد که منابع غنی اين ويتامين، انواع مغزها و روغنهای گياهی مثل روغن سويا، بادام، گردو، فندق، ذرت، دانه کتان و زيتون است». 
خلاصه اين که ... مصرف چربی را کاهش دهيد، زيرا رژيم غذايی چرب سبب کاهش جذب منيزيم و افزايش احتمالی دفع آن میشود. مصرف قند را هم کم کنيد، چون خوردن مواد غذايی شيرين بدن را وادار میکند تا منيزيم را جهت متابوليزه کردن مواد قندی مصرف کند و کمبود اين ماده معدنی رخ دهد. به عنوان توصيه آخر هم بايد گفت که يا به کلی مصرف نوشابههای گازدار را قطع کنيد يا مصرفشان را به حداقل برسانيد، زيرا اين نوشيدنیها حاوی فسفات هستند و ذخاير کلسيم و منيزيم بدن را کاهش میدهند. 
 

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر
 

درباره ما

گروه ما با سالها تجربه مفتخر به توليد با کيفيت ترين محصولات و ارائه بهترین مکملهای سلامت و ورزشی می باشد.

عضويت در باشگاه ما

براي اطلاع از آخرين خبرها و اطلاعات شماره تلفن خود را وارد نماييد.

لینک های مفید

تماس با ما

wissernutritionCo@gmail.com