دلايل گرفتگی عضلات بدن و پيشگيری از آن

دلايل گرفتگی عضلات بدن و پيشگيری از آن

 پنج شنبه 18 مهر 1398 / بازدید 236 / نظرات 0 /

علت های گرفتگی های عضلانی


 گرفتگی عضلانی زمانی روی می دهد که عضله دچار اسپاسم شده و در آن حالت باقی بماند. اين حالت توسط هر عاملی که در انقباض يا ارتجاع عضله دخالت دارد رخ میدهد. مغز از طريق اعصاب ، پيام هايی به عضلات می فرستد ، وقتی سيگنالها از اعصاب به عضلات می رسند يک سری فرايند مرتبط به حرکت مواد معدنی در داخل و خارج عضله ، منجر به انقباض عضله می شود.
جريان الکتريکی به علت تفاوت غلظت مواد معدنی در دو طرف غشاء سلول برقرار می شود.در بدن انسان هر ماده معدنی ، يک يا دو بار الکتريکی دارد.جمع جبریباز مواد معدنی بايد در داخل و خارج سلولها برابر باشد.اگر هر گونه تفاوتی موجود باشد ، جريان الکتريکی در طول عضله برقرار می گردد.سديم و کلسيم در ابتدا در خارج سلولهای عضلاتی قرار دارند و پتاسيم در داخل اين سلولها است.
هنگامی که پيام از مغز به عضله می رسد، کلسيم به داخل سلولهای عضلانی و پتاسيم به خارج از آنها حرکت می کند. اين عمل منجر به يک فعاليت الکتريکی در طول عضله می شود که موجب انقباض عضله نيز میگردد.سپس هنگامی که بارهای الکتريکی نسبت به هم متعادل شوند از عضله رفع انقباض میشود.برای عمل طبيعی انقباض و ارتجاع عضلات نياز به مقادير کافی چربی و قند و اکسيژن است تا اين مواد را تجزيه کنند. همچنين به غلظت کافی مواد معدنی سلولی هم نياز است. بدون در نظر گرفتن عامل ايجاد کننده ، درمان گرفتگی ها يکسان است.چنين عضله ای را بايد توسط يک دست کشيده و به طور متناوب با دست ديگر آن را ماساژ داد. 
دلايل گرفتگی عضلات
استفاده بيش از حد از عضلات، کمآبی بدن، فشار عضلانی يا قرارگيری در وضعيتی خاص برای مدتی طولانی هر کدام میتوانند سبب گرفتگی عضلات شوند. به همين دليل ورزشکارانی که پس از ورزش و بخصوص در آب و هوای گرم خسته شده و دچار کم آبی بدن میشوند، معمولا چنين شرايطی را تجربه خواهند کرد. يکی ديگر از انواع شايع گرفتگی عضلات نيز حالتی است که در طول شب رخ داده و بيشتر عضلات ساق پا و انگشتان را درگير میکند. البته در بيشتر شرايط علت اصلی گرفتگی عضله مشخص نيست. گرفتگی عضلات اغلب مشکل خاصی نداشته و خطری ايجاد نمیکند اما در برخی موارد نيز بيماریها و شرايط خاصی میتوانند سبب ايجاد اين حالت باشند. گرفتگی عضلانی گاهی بخشی از بيماریهای تيروئيد، کليه، اعصاب، اختلالات هورمونی، ديابت و کمخونی نيز میتواند باشد.
بهبود و پيشگيری
چنانچه شما هم با چنين مشکلی رو به رو هستيد، با اقداماتی خاص میتوانيد آن را بهبود بخشيده و شرايط بهتری ايجاد کنيد. در اين شرايط عضله آسيبديده را کشش داده و به آرامی آن را مالش دهيد تا آرام شود. بنابراين کشش و ماساژ مناسب و آرام میتواند به شما در اين شرايط کمک کند. در اين شرايط میتوانيد از گرما يا سرما نيز استفاده کنيد. به عنوان مثال حولهای گرم يا يک حمام آب گرم يا بستهای يخ میتواند به آرام شدن عضله کمک کند. برای اينکه از بروز اين حالت پيشگيری کنيد، بهتر است دقت داشته باشيد تا بدنتان با کم آبی روبهرو نشود. به همين دليل هر روز به مقدار کافی آب بنوشيد و در زمانهايی که مشغول فعاليت هستيد و اين کار را در فواصل منظم تکرار کنيد تا مشکلی ايجاد نشود. حتما به خاطر داشته باشيد که قبل و بعد از هر ورزشی، عضله خود را بهآرامی کشش دهيد. اگر شما هنگام خواب دچار اين وضعيت میشويد، قبل از رفتن به رختخواب اين کششها را انجام دهيد. ورزش سبک قبل از خواب هم میتواند برای پيشگيری از اين وضعيت مفيد باشد.
 

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر
 

درباره ما

گروه ما با سالها تجربه مفتخر به توليد با کيفيت ترين محصولات و ارائه بهترین مکملهای سلامت و ورزشی می باشد.

عضويت در باشگاه ما

براي اطلاع از آخرين خبرها و اطلاعات شماره تلفن خود را وارد نماييد.

لینک های مفید

تماس با ما

wissernutritionCo@gmail.com